Vyrábíme lampion

Vyrábíme lampion

Dnes máme pro vás aktuální téma, a to výrobu domácího lampionu.

A jaký je původ lampionových průvodů?

Lampionové průvody, kdy účastníci nosí lampiony, svíčky nebo jiná světelná zařízení, se konají  na celém světě k různým příležitostem zejména náboženského, manifestačního či vzpomínkového charakteru.

V Československu se v období socialismu konaly lampionové průvody povinné pro školáky v předvečer 9. května a hlavně 7. listopadu k výročí Velké říjnové socialistické revoluce a organizovaly je místní pionýrské organizace. 

V České republice se v současnosti stále konají lampionové průvody v datech blízkých 7. listopadu. Často jsou to průvody na Den vzniku samostatného československého státu (28.10.), dále jde třeba o halloweenský (31.10.), svatomartinský (11.11., v Německu jde o „Martinssingen“) či průvod na Den boje za svobodu a demokracii (17.11.).

Pokud se na nějaký průvod chystáte, samozřejmě si můžete koupit lampion v papírnictví, anebo si můžete s dítkem užít zábavnou společnou aktivitu a vyrobit si, tak jako my, svůj vlastní. My měli jeden koupený lampion pro jistotu s sebou v batůžku - to kdyby ten náš shořel - ale nakonec vydržel mnohem míň než ten vyráběný a jen cesta v batohu mu dala zabrat.

My jsme letos byli na lampionovém průvodu v období kolem dříve zmiňovaného 28. října, a to s Klárčinou školkou. Nejdřív jsem měla koupený lampion v papírnictví, protože prostě nebyl čas, ale nakonec jsem nějak nedokázala přenést přes srdce, že by Kláruš šla s koupeným lampionem. Tak jsme spolu ještě narychlo, těsně před konáním, vyrobily tento.

Jak na to? A co je potřeba?

kyblík (my měli doma od velkého selského jogurtu, ale lze použít i třeba od Cara, uměleho mléka atd.)

napadané listy (čerstvé, suché by se polámaly)

barevné papíry (u nás: černý, bílý, červený)

lepidlo (nejlépe herkules, ten suprově drží)

 fixy (na domalování)

drátek

svíčka

nosicí tyčka

1. Rozřízněte kyblík nadvakrát tak, abyste měli dole malou mističku a pak takový prstenec nahoru.

2. Bílý papír, který je dostatečně dlouhý, aby oblepil připravenou misku a prstenec, polepte čerstvými lístky a vystřihněte a nalepte kmen. Pamatujte, že z čím tmavšího papíru budou vaše obrázky na lampionu, tím kontrastnější bude pak jejich obrys, až se lampion prosvítí. 

3. Až máte papír z jedné strany polepený, pusťte se do druhé (vnější) strany, která bude vidět nejvíc, když lampion nesvítí. Takový "obalový design", protože to, co jste doteď lepili, bude zevnitř a při rozsvícení budou vidět hlavně siluety, jako při stínovém divadle. My jsme na venkovní stranu udělaly berušky a broučky (náš lampionový průvod měl název Uspávání broučků a Klárka chodí do třídy, která se jmenuje Berušky).

4. Přilepte připravený papír kolem mističky na svíčku, která bude dole, a prstence, který drží kostru lampionu nahoře.

5. Nakonec přidělejte drátek do vrchního prstence a lampion upevněte na nosicí tyčku.