Valentýnské DIY klíčenky

Valentýnské DIY klíčenky

Slavíte Valentýna? Velkolepá gesta, romantika a tak? Nebo patříte spíš k těm, kteří ho považují za zbytečný, protože láska by se měla projevovat každý den? Ať tak či tak, nikdy není škoda pustit se s dětmi do nějakého tvoření. A protože na začátku února už zimní tvoření nikoho nenadchne a do jara je ještě až moc daleko, vymysleli jsme pro vás tvoření s valentýnskou tématikou. Protože svátek lásky se přece může pěstovat i mezi rodiči a dětmi. No a kterou maminku nebo tatínka by nepotešila vlastnoručně a s láskou vyrobená klíčenka!

Klíčenky jsou vyrobené ze smršťovacích fólií, které seženete ve výtvarných potřebách. Jak už název napovídá, tyto fólie se teplem hodně smrsknou (asi na čtvrtinu až pětinu původní velikosti) a taky získají na tloušťce, takže se na ně perfektně hodí třeba otisky rukou či nohou, které se pak zmenší na velikost ideální právě na klíčenku. Nicméně fantazii se meze nekladou a na smršťovačku se dá namalovat, otisknout nebo třeba vyťupkovat prstem úplně cokoliv.

My jsme se chtěli držet valentýnského tématu, a tak jsme zkusili spojit Klárčin otisk ruky a Adélčin otisk nohy tak, aby dohromady tvarem připomínaly srdce. Pak si Klárka a Ondra vybarvili předkreslené srdíčko - Klárka se tvoření nebojí, a tak temperku nanášela rukou hezky v tlusté vrstvě hlava nehlava, zatímco Ondra, který nemá rád špinavé ruce, si svoje srdíčko raději jen opatrně vyťupkoval jedním prstíčkem.

Když byly obrázky hotové, tak jsme je opatrně zastřihli a udělali do nich dírku.

Pak už jsme jen napjatě čekali u trouby a fascinovaně zírali, jak se naše obrázky teplem zmenšují a kroutí.

Co budete na valentýnské klíčenky potřebovat?

  • transparentní smršťovací fólie (pár A4 archů bude úplně stačit)

  • akrylové nebo temperové barvy a štětec

  • nůžky

  • děrovačku (pokud není, dírka na kroužek se dá vystřihnout i nůžkami)

  • akrylový lak (nebo bezbarvý lak na nehty)

  • kovový kroužek nebo karabinku s řetízkem na zavěšení

Postup:

1. Štětcem naneste barvu na ruku nebo nohu a otiskněte ji na smršťovací fólii. Pokud nechcete otiskávat, můžete něco namalovat nebo vyťupkovat či vybarvit předkreslený obrys.
2. Opatrně každý obrázek obstřihněte nůžkami a nezapomeňte při tom nechat na zvoleném místě trochu prostoru na dírku na provlečení klíčenky.
3. Udělejte děrovačkou nebo nůžkami dírku na provlečení klíčenky.
4. Počkejte, než barvy dobře zaschnou.
5. Přemístěte obrázky na pečicí plech a dejte je zapéct do trouby na 150°C  na zhruba 1-2 minuty. Během pečení se fólie bude kroutit, ale po upečení by se měla sama narovnat - pokud ne, narovnáme ji dřevěnou špachtlí, než vychladne.
6. Po úplném zchladnutí obrázek zalakujeme akrylovým lakem (v případě nouze poslouží i bezbarvý lak na nehty) a necháme zaschnout.
7. Připevníme obrázek za připravenou dírku na klíčenku.

Krásného Valentýna!