Adventní dárek: postavte si betlém

Adventní dárek: postavte si betlém

A je tu třetí adventní neděle. Z našeho okolí víme, že v tento den mnoho rodin vytahuje a zdobí stromeček. A zároveň s vánočním stromečkem přijde v nejedné domácnosti na řadu i betlém.

Betlém je malé město v Palestině, které leží asi 8 kilometrů od Jeruzaléma a nyní v něm žije asi 30 000 obyvatel. Podle Nového zákona se zde před dávnými časy ve chlévě narodil Marii a Josefovi syn Ježíš.

A proč se Ježíšek narodil zrovna v nuzném chlévě? Bylo to totiž právě v době, kdy vyšlo nařízení císaře Augusta, aby byl proveden soupis lidu. Podle tohoto nařízení se musel každý zapsat ve městě, kde se narodil. A Josef se narodil v Betlémě. Když tam ale s Marií přišel, aby přenocovali, ve městě už nebylo žádné místo k ubytování. Nocovali tedy ve chlévě spolu se zvířaty - a právě tehdy přišel na svět malý Ježíšek. Nenarodil se ale 24. prosince, nýbrž o den později, a proto je hlavním křesťanským svátkem Vánoc nikoliv Štědrý den, ale Boží hod.

Betlém s malým b, někdy také nazývaný jesličky, je plastické zobrazení scény narození Ježíše. V centru dění je samozřejmě Marie a Josef, kteří ve chlévě pečují o novorozeňátko ležící v jesličkách na seně, Ježíška. Někdy v betlémě figurují i Tři králové a pastýři s dary k Ježíškově narození, andělé a nejrůznější zvířátka. Betlém může být dřevěný, keramický, perníčkový, papírový, v mnoha městech bývá o Vánocích k vidění dokonce i živý betlém.

A protože pěkný betlém pod stromečkem dokáže ještě více pozvednout atmosféru Vánoc, Lucka pro vás vytvořila další adventní dáreček. Tentokrát je to kouzelná papírová skládanka jednoduchého betléma s Marií, Josefem a Ježíškem v jesličkách. Stačí si ho vytisknout, vystřihnout, vymalovat podle vaší fantazie a poskládat.

A jak na papírový betlém? To se dozvíte z následujícího fotonávodu!

Podklady betléma pro vytištění si stáhnete jako PDF zde.

Snad vám náš betlém také vykouzlí úsměv na tváři.

Krásnou předposlední adventní neděli!

P.S.: A kdy betlém postavit? Tady je rada ve videu: